Komisja Stopni Instruktorskich

Zgłoszenia

Na posiedzenia (zbiórki) Komisji Stopni Instruktorskich prosimy zgłaszać się za pomocą formularza zgłoszeniowego. Informację o godzinie spotkania zgłaszający się otrzymają mailem lub telefonicznie.

Harmonogram posiedzeń KSI

Spotkania odbywają się w nowej siedzibie hufca, na Golędzinowie, ul. Jagiellońska 47 C lok. 55 (nie wiesz gdzie? - kliknij). Podczas pandemii COVID-19 zbiórki odbywają się zdalnie przy użyciu oprogramowania Microsoft Teams, dostępnego dla każdego członka ZHP posiadającego konto w domenie ZHP (np. zhp.net.pl).

Terminy posiedzeń (zbiórek)
hufcowej KSI

Terminy składania dokumentów
(14 dni przed posiedzeniem)

wtorek 8 października 2019 r. 1 października 2019 r. (skrócony)
wtorek 5 listopada 2019 r. 22 października 2019 r.
wtorek 3 grudnia 2019 r. 19 listopada 2019 r.
wtorek 7 stycznia 2020 r. 24 grudnia 2019 r.
wtorek 28 stycznia 2020 r. 14 stycznia 2020 r.
wtorek 4 lutego 2020 r. (termin rezerwowy)
wtorek 3 marca 2020 r. 18 lutego 2020 r.
wtorek 31 marca 2020 r.
(zbiórka została odwołana - brak zgłoszeń)
17 marca 2020 r.

wtorek 28 kwietnia 2020 r.
(zdalna zbiórka otwarta z informacjami o działaniu komisji)
14 kwietnia 2020 r.

wtorek 5 maja 2020 r. (zdalna zbiórka dodatkowa)
wtorek 19 maja 2020 r. (zbiórka robocza)
środa (!) 27 maja 2020 r. (odwołana - brak chętnych) 13 maja 2020 r.
czwartek 28 maja 2020 r. (zbiórka robocza)
wtorek 16 czerwca 2020 r. 2 czerwca 2020 r.
środa (!) 24 czerwca 2020 r. (termin rezerwowy)

Kontakt, przekazywanie materiałów dla komisji

Jeżeli chcesz skontaktować się z Komisją Stopni Instruktorskich Hufca Warszawa Praga Północ (w szczególności w sprawach związanych z otwarciem, zamknięciem lub zmianą punktów próby na stopień - przesłać wniosek, zadania próby, raport z próby itp. - oraz w pozostałych sprawach, np. związanych z biegiem i testem KSI), prosimy pisać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Głównej Kwatery ZHP dotyczącymi bezpieczeństwa danych osobowych, powinniśmy używać adresów mailowych w domenie zhp.net.pl.

Wymagana dokumentacja

próba na stopień przewodnika-przewodniczki  próba na stopień podharcmistrza-podharcmistrzyni
otwarcie
  • wniosek o otwarcie próby, zawierający m.in. informacje
    • o funkcjach pełnionych w przeszłości i obecnie;
  • program próby sporządzony według wytycznych zawartych w uchwale Rady Naczelnej ZHP w sprawie systemu stopni instruktorskich;
  • opinia bezpośredniego przełożonego;
  • oświadczenie opiekuna zawierające:
    • zgodę na opiekę nad kandydatem i informację o spełnieniu odpowiednich wymagań
  • wniosek o otwarcie próby, zawierający m.in. informacje:
    • o funkcjach pełnionych w przeszłości i obecnie,
    • o udziale w doskonaleniu zastępowych lub przybocznych,
    • o zaliczonej służbie instruktorskiej;
  • opinia bezpośredniego przełożonego zawierająca ocenę pracy instruktorskiej kandydata w okresie co najmniej ostatnich 12 miesięcy lub od przyznania stopnia przewodnika
  • oświadczenie opiekuna zawierające:
    • zgodę na opiekę nad kandydatem i informację o spełnieniu odpowiednich wymagań,
    • informację o dacie przyznania stopnia i poprowadzeniu próby przewodnikowskiej,
    • (w przypadku opiekunów będących podharcmistrzami) o otwartej próbie harcmistrzowskiej.
zamknięcie
  • wniosek o zamknięcie próby;
  • pisemny raport z przebiegu próby, zrealizowania wymagań i spełnieniu warunków zamknięcia próby oraz osiągnięcia poziomu opisanego w idei stopnia;
  • dokumentacja powstała w wyniku realizacji próby;
  • opinia bezpośredniego przełożonego;
  • opinia komendanta zaliczającego służbę instruktorską;
  • opinia opiekuna o zdobywającym i o przebiegu próby

potwierdzanie stopnia
  • wniosek o potwierdzenie stopnia, zawierający informacje o przebiegu wcześniejszej służby - w tym o pełnionych funkcjach, zdobytych stopniach i odbytych szkoleniach

Opinie wystawiane na potrzeby prób instruktorskich

Gorąco zachęcamy, aby opinia (przełożonego, opiekuna) zawierała następujące elementy:

1. O kim jest opinia? Kto ją pisze? (kim jest opisywana osoba? z czyjego punktu widzenia opinia jest formułowana?)
  2. Jakiego okresu dotyczy? (okres, w którym przebiegała próba czy część próby, dłuższy lub krótszy czas? przed próbą, między próbami? dłuższy okres Waszej znajomości?) Co się działo w tym okresie? (pełnione przez podopiecznego funkcje, gdzie: w drużynie, szczepie, hufcu, chorągwi?; realizowane zadania, wynikające z próby i inne, przedsięwzięcia drużyny/szczepu, w których opisywana osoba miała swój udział)
  3. Moja rola (relacja przełożonego/opiekuna z podopiecznym; co robiłem w tym czasie?)
  4. Odniesienie do idei stopnia (czy i w jakim stopniu idea stopnia jest bliska opisywanej osobie? w jakim stopniu jest spełniona? można odnieść się do konkretnych zapisów)
  5. Postawa instruktorska, odpowiedzialność (ocena)
  6. Fakty, zadania, przykłady działań, zachowań (przed otwarciem próby/podczas realizacji próby)
  7. Postęp (ocena tego, w czym podopieczny dokonał największych postępów)
  8. Cele próby (czy zostały spełnione?)
  9. Konkluzja, rekomendacje (czy zdaniem przełożonego/opiekuna powinno się otworzyć/zamknąć/przedłużyć próbę?)
  10. Data, podpis

Ważne i potrzebne