Trytony na tympanonie

Komora wodna została zbudowana w latach 1824-1825 – pochodzi z czasów, gdy oba brzegi Wisły spinał most łyżwowy. W takich komorach po obu stronach Wisły, przy wjeździe na most, urzędnicy Wydziału Mostowego pobierali opłaty za przejazd. Praska komora nazywana była inaczej Domem Mostowym lub Domem pod Kolumnami.

Most łyżwowy, zastępujący most stały, był przeprawą nietrwałą, jego pomost opierał się na płaskodennych łodziach zwanych łyżwami. Mosty łyżwowe w różnych miejscach Warszawy wznoszono od 1604 r., przede wszystkim przed każdą wolną elekcją lub w związku z przeprawianiem się różnych wojsk. Od 1775 roku mosty takie wznoszono co roku wiosną i demontowano późną jesienią
(w okresie zimy przeprawy przez Wisłę odbywały się bezpośrednio przez skutą lodem rzekę lub łodziami czy pontonami). Mosty łyżwowe od drugiej połowy XIX wieku zastąpione zostały przez mosty pontonowe - oparte na drewnianych lub stalowych pontonach. Gdy w latach 1859-1864 wybudowano stały most Kierbedzia, zaprzestano montowania mostów pontonowych, a komory wodne
straciły swoje przeznaczenie.

Ten klasycystyczny pałacyk z trójkątnym tympanonem, wspartym na filarach i ozdobionym płaskorzeźbą zaprojektował Antonio Corazzi. Autorem płaskorzeźby, która przedstawia Posejdona na
rydwanie ciągniętym przez trytony był Tomasz Accardi.

W praskiej komorze wodnej, przy dawnej ul. Szerokiej, późniejszej Wójcika, a obecnie ul. Kłopotowskiego, mieści się dzielnicowy Urząd Stanu Cywilnego. W podobnym budynku dawnej komory po lewej stronie Wisły, znajdującej się u wylotu ul. Bednarskiej, gdzie kończył się most łyżwowy, mieści się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

Do góry

ROHiS

banerziel2

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Ta witryna używa ciesteczek. Dzięki nim witryna ma pełną funkcjonalność i przewidziane udogodnienia. Używając tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zobacz dokument: Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Zablokowałeś/-aś ciasteczka. Możesz zmienić tę decyzję.

Zezwoliłeś/-aś na zapisywanie ciesteczek na swoim komputerze. Możesz cofnąć tę decyzję.