Gdzie wróble żyrafie włażą na głowę

park praski mini

Park Praski, zaprojektowany przez Jana Dobrowolskiego powstał na obszarze 19 ha na miejscu dawnych fortyfikacji napoleońskich. Zajmuje północną stronę alei „Solidarności” i placu Weteranów 1863 roku, od Wisły aż po ul. Jagiellońską. Jedna z jego alejek nosi imię byłego drużynowego 83 WDH.

Założenie parku w 1865 r. było związane z zatwierdzeniem planu regulacyjnego Pragi. Park oddano do użytku w 1871 r. Od 1900 r. aż do września 1939 r. na skraju parku znajdował się pierwszy stały Teatr Praski. W 1927 r., w związku z organizacją ogrodu zoologicznego, park został zmniejszony o ponad połowę - do 8 ha. W latach 1930-1939 w zachodniej części parku, przy skrzyżowaniu Wybrzeża Helskiego i ul. Ratuszowej znajdował się lunapark „100 pociech”, wspominany w refrenie piosenki „Chodź na Pragę”. Najwięcej emocji wzbudzała kolejka górska, obok wiele innych atrakcji charakterystycznych dla wesołych miasteczek: diabelski młyn, wieża spadochronowa, karuzela, labirynt, beczka śmiechu. W letnich ogródkach i teatrzykach organizowano występy artystów estradowych i cyrkowych, pokazy iluzjonistów oraz liczne konkursy zręcznościowe z nagrodami. Na terenie lunaparku ustawione były kioski z napojami chłodzącymi, słodyczami i zabawkami. Publiczności umilały czas kapele i orkiestry. 

park praski misio 

Kolejnym przeobrażeniom park uległ w 1951 r., gdy powiększono go na wschód, aż do ul. Jagiellońskiej, zajął obszar 10 ha. W tej części utworzono swego rodzaju wizytówkę pobliskiego zoo – wybieg dla niedźwiedzi.

Charakterystycznym miejscem w parku jest placyk z metalową żyrafą. W jej wnętrzu uwiły sobie gniazda dziesiątki wróbli.

park praski zyrafa 

Od lat 90. stałym wydarzeniem kulturalnym są organizowane w parku Festyny Praskie, nawiązujące w pewien sposób do zabaw w przedwojennym lunaparku. W muszli koncertowej występują artyści polskiej estrady kilku poprzednich dekad oraz wykonawcy współczesnego rocka i muzyki pop. 

Jedna z alejek parku, idąca od placu Weteranów 1863 roku w stronę wejścia głównego do Ogrodu Zoologicznego, nosi imię Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” – podharcmistrza, drużynowego 83 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, społecznika, współtwórcy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy, założyciela kilku ognisk, m.in. przy ul. Środkowej 9. 

W marcu 2007 r. w parku odbył się uroczysty apel, na którym hufiec Warszawa Praga Północ otrzymał nowy sztandar i przyjął imię Wigierczyków.

Apel z okazji nadania hufcowi imienia Wigierczyków - park Praski, marzec 2007 r. 

Ostatnio zmieniany środa, 03 grudzień 2014 01:47

Do góry

ROHiS

banerziel2

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Ta witryna używa ciesteczek. Dzięki nim witryna ma pełną funkcjonalność i przewidziane udogodnienia. Używając tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zobacz dokument: Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Zablokowałeś/-aś ciasteczka. Możesz zmienić tę decyzję.

Zezwoliłeś/-aś na zapisywanie ciesteczek na swoim komputerze. Możesz cofnąć tę decyzję.