Most Świętokrzyski

most swietokrzyski mini

Pierwszy w Warszawie most wantowy. Otwarty na przełomie XX i XXI wieku, jest też pierwszą w dziejach stolicy przeprawą, przez którą poprowadzono ścieżki rowerowe. 

Zanim postawiono obecny most Świętokrzyski, przez 15 lat stał tu prowizoryczny most Syreny. Otwarty na czas remontu Mostu Poniatowskiego łączył Wybrzeże Kościuszkowskie (na wysokości ul. Tamka) z Wybrzeżem Szczecińskim (w pobliżu ulicy Sokolej). Zbudowany został przez żołnierzy Wojska Polskiego w 100 dni, między kwietniem a lipcem 1985 roku. Składał się z dwóch mostów saperskich o szerokości 6 metrów, umieszczonych na 14 podporach. Przęsło żeglugowe o szerokości 28 m, usytuowane między piątą a szóstą podporą, umożliwiało ruch jednostkom pływającym. Po 15 latach służby, 23 września 2000 r., most Syreny został zamknięty. Podzielony na części i oddany do konserwacji jest wykorzystywany przez Zarząd Dróg Miejskich do wykonywania objazdów podczas prowadzonych w mieście remontów dróg.

W tym miejscu, nieco dalej na północ oddano do użytku 5 października 2000 r. most Świętokrzyski. Jego budowa wraz ze zjazdami kosztowała (łącznie gminę Warszawa Centrum i Elektrim SA) 160 mln zł (w zamian za współfinansowanie budowy mostu Świętokrzyskiego na mocy porozumienia z gminą Warszawa Centrum z 1996 r. Elektrim SA otrzymał prawo do zabudowy Portu Praskiego).

Budowa mostu trwała 2 lata. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Razem z wiaduktem na prawym brzegu i dwoma przyczółkami, most ma długość 477 metrów, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów.

most swietokrzyski

Jako konstrukcja podwieszana, wsparty jest na pylonie, na którym zaczepione jest 48 lin podtrzymujących płytę mostu. Poza pylonem oba końce mostu wspierają się na 8 filarach, z których dwa są zanurzone na stałe w nurcie rzeki, a pozostałe stoją na terenach zalewowych po stronie praskiej albo na brzegach rzeki. Podpory wspierają się na fundamentach, a te na zbrojonych, betonowych palach, o średnicy półtora metra każdy.

Na 45 palach, które wwiercone są na głębokość 40 m pod dnem Wisły, stoi pylon. Pod filarami pale są krótsze – sięgają „tylko” 14 metrów pod dnem. Pylon o wysokości 90 m (87,5 m nad lustrem wody) ma kształt litery A. W nodze od strony południowej znajdują się kręte schodki, którymi mogą wchodzić konserwatorzy mostu. W północnej nodze jest umieszczona winda do transportu materiałów.

Przez pierwsze lata most był ciekawie podświetlany w porze nocnej. Światłowody zarysowywały wierzchołek pylonu, a dzięki obrotowym filtrom barwa światła zmieniała się od białej poprzez jasnożółtą do fioletowej. Przypominająca piramidę konstrukcja mostu była iluminowana 16 reflektorami ustawionymi na płycie mostu.

Symetrycznie ustawione stalowe liny będące ozdobą mostu mają długość do 170 m i grubość do 30 cm. Gdyby wszystkie druty, z których składa się każda z 48 lin zawieszonych na pylonie, połączyć w jeden długi sznur, sięgałby on od Ustrzyk Dolnych do wyspy Wolin na Morzu Bałtyckim.

Most jest elementem planowanej Trasy Świętokrzyskiej, która w pierwotnych planach miała biec od Dworca Zachodniego przez ul. Prostą, Świętokrzyską i Tamkę do ul. Kijowskiej na Pradze i dalej na Targówek. Później jednak uznano, że ul. Świętokrzyska i most powinny służyć bardziej ruchowi lokalnemu niż tranzytowemu, z tego względu zlikwidowano połączenia mostu z Wisłostradą.

Most jest przyjazny dla pieszych, dla których są wyodrębnione specjalne punkty widokowe.

Mimo młodego wieku zagrał już w licznych filmach. W komedii romantycznej „Nigdy w życiu” zrozpaczona, przemoknięta Judyta (Danuta Stenka) biegnie przez most w rzęsistym deszczu i napotyka na nim ukochanego Adama (Artura Żmijewskiego). Widok na miasto roztaczający się z pylonu rozpoczynał serwisy informacyjne TVP Warszawa.

Przez długi czas na moście wisiały tabliczki sugerujące, że jego wizerunek jest chroniony. Opłaty za zgodę na filmowanie czy fotografowanie miała pobierać związana z budowniczymi mostu spółka Trasa Świętokrzyska. Ostatecznie Urząd Patentowy RP wyjaśnił, że spółka zyskała prawo ochrony jedynie znaku graficznego z sylwetką przeprawy. Zdjęcia i filmy można kręcić na moście bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Do góry

ROHiS

banerziel2

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Ta witryna używa ciesteczek. Dzięki nim witryna ma pełną funkcjonalność i przewidziane udogodnienia. Używając tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zobacz dokument: Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Zablokowałeś/-aś ciasteczka. Możesz zmienić tę decyzję.

Zezwoliłeś/-aś na zapisywanie ciesteczek na swoim komputerze. Możesz cofnąć tę decyzję.