Port Praski

port mini2Leży w środku miasta, ale niewielu warszawiaków tu zagląda. Jeszcze niedawno straszyły tu opuszczone magazyny pilnowane przez luźno biegające psy. Choć to w prostej linii nieco ponad kilometr od Starówki, a trzy od Pałacu Kultury, sporą część terenu portu zajmują nadrzeczne zadrzewienia łęgowe.

Port Praski to zespół niewykończonych i zaniedbanych basenów portowych o powierzchni ok. 8 ha, zbudowany w czasach międzywojennych. Basen południowy i środkowy zostały wykopane, północny zaś wraz z kanałem łączącym port z Wisłą stanowi dawną zachodnią część Jeziorka Kamionkowskiego, które kiedyś było znacznie dłuższe i miało bezpośrednie połączenie z rzeką. W końcu XIX wieku odcięto je nasypami alei Zielenieckiej i kolejowej linii średnicowej.

Mało kto wie, że Port Praski ma nadal połączenie z Jeziorkiem Kamionkowskim. Woda przepływa krytym rurociągiem o przekroju gruszki – tzw. Kolektorem Stadionowym – od stacji pomp „Zieleniecka” na skraju jeziora, pod parkingami, linią kolejową i linią metra, do środkowego basenu portowego.

W obrębie basenów portowych znaleźć można dziś namuły i śmieci gromadzone przez ponad 50 lat, nadbrzeża przeładunkowe są w złym stanie technicznym, a wodę zanieczyszczono śmieciami i olejem ze statków i barek.

Jeszcze przed kilkoma laty wchodząc na teren portu od ul. Zamoyskiego można było mieć wrażenie, że czas jakby się zatrzymał. Znajdowaliśmy się w małym sennym miasteczku z brukowanymi uliczkami i ceglanymi budynkami. W dawnych budynkach portowych mieściły się magazyny i hurtownie.

port uliczka

 

Przy dużym szczęściu po przekroczeniu kolejnej bramy od strony ul. Zamoyskiego, można było poczuć się jak w Azji. Działało tu coś w rodzaju ośrodka kulturalnego, skupiającego Wietnamczyków mieszkających i pracujących w Warszawie. Stała tu egzotyczna wietnamska świątynia. To już przeszłość. Wraz z budową II linii metra część terenu portu zajęło zaplecze robót. Ceglane budynki magazynów portowych wyburzono, a świątynię rozebrano.

port3

Nadal jeszcze południową część portu porastają skupiska drzew i krzewów typu lasu łęgowego, topolowo-wierzbowego, o dużych walorach krajobrazowych. Gniazdują tu liczne gatunki ptaków. W tej części portu, nad południowym basenem spotyka się wielu wędkarzy. Samotne wycieczki w te rejony mogą być jednak ryzykowne.

Koncepcje zagospodarowania terenu portu wielokrotnie zmieniały się. Obszar ten miał zostać gęsto zabudowany wysokimi budynkami biurowo-usługowymi. Później planowano postawić tu znacznie niższe budynki mieszkaniowe i usługowe, a odkryte połączenie z Jeziorkiem Kamionkowskim miało zostać odtworzone. Najnowsze projekty przewidują wariant pośredni – budynki mieszkaniowo-usługowe nad wodą i wysokie biurowo-usługowe w rejonie nowej stacji metra Stadion Narodowy. Część zarośli łęgowych wokół płytkiego, południowego basenu portu ma zostać przekształcona w park.

Do góry

ROHiS

banerziel2

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Ta witryna używa ciesteczek. Dzięki nim witryna ma pełną funkcjonalność i przewidziane udogodnienia. Używając tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zobacz dokument: Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej UE

Zablokowałeś/-aś ciasteczka. Możesz zmienić tę decyzję.

Zezwoliłeś/-aś na zapisywanie ciesteczek na swoim komputerze. Możesz cofnąć tę decyzję.